Kolorowy świat warzyw

„Kolorowy świat warzyw i owoców oraz mleka”

 

W naszej szkole trwa akcja promująca zdrowe odżywiania. Uczniowie klas 1-3 dostają cztery razy w tygodniu zdrowe przekąski w postaci świeżych, kolorowych owoców i warzyw, mleka i przetworów mlecznych oraz soki owocowe.

Rozmawiamy sporo na temat zdrowego odżywiania, ruchu na świeżym powietrzu i wiemy, że owoce i warzywa dostarczają nam dużo witamin, potrzebnych do prawidłowego rozwoju.

Ostatnio w klasie 2c obejrzeliśmy filmiki edukacyjne jak Ekipa Chrumasa gotuje, zrobiliśmy kolorowe plakaty warzywno – owocowe a podczas zajęć z informatyki wykonaliśmy roześmianą kompozycję warzywno – owocową. Codziennie staramy się pamiętać o zdrowych przekąskach a słodycze możemy w szkole jeść tylko raz w tygodniu.

 

Zachęcamy wszystkich do obejrzenia filmów edukacyjnych:

https://www.programdlaszkol.org/program/ekipa-chrumas-gotuje

„Ekipa Chrumasa gotuje” to seria filmów edukacyjnych dla szkół podstawowych uczestniczących w Programie dla szkół, opartych na warsztatach kulinarnych prowadzonych przez kucharza Pana Grzegorza Łapanowskiego. Filmy pokazują jak zdrowo się odżywiać w poszczególnych porach roku, pamiętając zwłaszcza o owocach, warzywach i produktach mlecznych oraz zachęcają szkoły do samodzielnego przeprowadzenia warsztatów kulinarnych dla dzieci.

 

oraz

https://www.programdlaszkol.org/program/wszystko-o-warzywach-owocach-i-produktach-mlecznych

Można się z niego dowiedzieć:

„Skąd się biorą warzywa, owoce i mleko” i „Jak się uprawia warzywa i owoce oraz produkuje mleko” Są to filmy edukacyjne dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej biorących udział w unijnym „Programie dla szkół” propagującym zdrową dietę, bogatą w owoce i warzywa oraz produkty mleczne. Filmy pokazują, w jaki sposób uprawia się owoce i warzywa oraz produkuje mleko i produkty mleczne, porusza również tematykę zdrowego odżywiania oraz niemarnowania żywności. W roli prowadzącej występuje dietetyk Pani Joanna Neuhoff-Murawska.

 

Zapraszamy do galerii naszych prac

2c z wychowawczynią Joanną Nazarczuk