Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

W październiku w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji pod hasłem, „JESTEŚMY RÓŻNI – JESTEŚMY RAZEM’’ Na uczniów czekało wiele atrakcji. W ramach tego przedsięwzięcia niektóre klasy pod opieką wychowawców, wykazały się dużą wyobraźnią i kreatywnością tworząc ciekawe rysunki z podanym motywem graficznym. W wybranych klasach odbyły się także zajęcia warsztatowe. Szukaliśmy mistrza tabliczki mnożenia, rysowaliśmy patykami, rozwiązywaliśmy dyktanda graficzne. Uczniowie uczestniczyli w czytaniu bajek H, Ch. Andersena, pomagali przy powstaniu gazetki, brali udział w kaligrafii, usprawniali swoje dłonie poprzez różnorodne ćwiczenia, pogłębiali wiedzę na temat trudności ucznia z dysleksją, uczyli się wrażliwości i okazywania wzajemnej pomocy.Tydzień Świadomości Dysleksji dotarł również do świetlicy szkolnej, gdzie uczestnicy zajęć świetlicowych mieli okazję wziąć udział w zabawach z ortografią, a także ćwiczeń z Kinezjologii Edukacyjnej Paula Dennisona. Uczniowie klas młodszych dzięki bajce terapeutycznej Bratka dowiedzieli się, dlaczego październik to w naszej szkole miesiąc wyjątkowy. W kącikach czytelniczych pojawiali się niespodziewanie goście, uczniowie klas starszych, którzy zabierali naszych najmłodszych uczniów do krainy bajek. Uczniowie klas 4-8 na lekcjach z nauczycielami rozwiązywali, łamigłówki ortograficzne, językowe, rozwijające spostrzegawczość i koordynację wzrokowo – ruchową.

Przygotowana została również gazetka informacyjno-edukacyjna o tematyce dysleksji dla rodziców. Ważną częścią gazetki okazały się propozycje ćwiczeń wspierające ucznia z dysleksją. Staraliśmy się przybliżyć postacie sławnych dyslektyków, aby uczeń mógł odszukać swoje własne mocne strony. Wszyscy uczniowie mieli możliwość udziału w różnorodnych konkursach organizowanych z tej okazji. Wszystkie prace uczniów zostały zaprezentowane na wystawie. Laureaci otrzymali nagrody w postaci gier edukacyjnych i różnorodnych pomocy wspomagających rozwój poznawczy, dedykowanych zarówno młodszym jak i starszym uczniom. Na zakończenie odbył się Finał Tygodnia Świadomości Dysleksji, na którym uczniowie zaprezentowali swoje maski zwierząt z trudnością ortograficzną, rozwiązywali zadania ortograficzne, a na koniec pamiętając, że edukacja to także ruch, wszyscy razem zatańczyliśmy zumbę.

Od wielu lat październik jest miesiącem, w którym Europejskie Towarzystwo Dysleksji zaprasza do udziału w akcji społecznej, której celem jest przypomnienie, że są wśród naszych podopiecznych dzieci o specyficznych potrzebach edukacyjnych.
Miło nam poinformować, że w tym roku nasza szkoła nie tylko kolejny raz wzięła udział w obchodach Europejskiego Tygodnia Dysleksji, ale również będzie realizować we współpracy z Polskim Towarzystwem Dysleksji, Ogólnopolski Projekt „JESTEŚMY RÓŻNI, UCZYMY SIĘ RAZEM”. Będziemy propagować wiedzę o dysleksji wśród uczniów i rodziców oraz rozmawiać o tym, że mimo różnic pomiędzy nami jesteśmy razem, szanujemy się, wspieramy i uczymy od siebie nawzajem. Będziemy też podejmować różne działania i wyzwania w ramach tego projektu.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pomoc, za realizację wszystkich zadań, które był zaplanowane. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.
Pozdrawiamy Anna Majtyka, Iwona Dymowska

Tydzień Świadomości Dysleksji.mp4