Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

W naszej szkole, jak co roku w tym czasie odbywały się różnego rodzaju wydarzenia związane z obchodami Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Hasło tegorocznego wydarzenia to – „Uczeń z dysleksją w cyfrowym świecie”. Inicjując różnorodne zadania staraliśmy się propagować tolerancyjne podejście do specyficznych trudności edukacyjnych, rozpowszechniać informacje na temat dysleksji, obalać mity i stereotypy, ale także przekazywać przykłady dobrych praktyk.

W wybranych klasach i świetlicach szkolnych odbywały się zajęcia i pogadanki wyjaśniające problem i istotę zjawiska zwanego dysleksją. Uczniowie rozwiązywali przygotowane krzyżówki, diagramy, łamigłówki, zadania matematyczne, zabawy i ćwiczenia związane z ortografią, matematyką, czytaniem i pisaniem. Podczas tych zajęć uczniowie z wielkim zaangażowaniem pokonywali trudności, byli bardzo aktywni i mieli okazję uczyć się w doskonałej atmosferze.

Podczas długich przerw odbywały się również zabawy z ortografią dla wszystkich chętnych uczniów. Wykorzystując do tego programy komputerowe każdy miał okazję sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne i matematyczne. Wchodząc do szkoły rodzice i uczniowie oglądając przygotowaną wystawę mieli okazję bliżej poznać kilku sławnych, współczesnych dyslektyków, którzy pomimo trudności w szkole odnieśli duży sukces.  Ciekawym działaniem było także stworzenie na korytarzu szkolnym ortograficznych łamigłówek, z których korzystać mogli wszyscy uczniowie. Atrakcja wzbudziła duże zainteresowanie. Dodatkowo zorganizowane były wewnątrzszkolne konkursy dla klas 0- 3 i 4 – 8, które, jak co roku cieszyły się dużym zainteresowaniem. Komisja spośród wszystkich prac, wyłoniła tegorocznych laureatów.
Dodatkowo w październiku i listopadzie uczniowie z klas 3 – 8 podczas zajęć korekcyjno-kompensacyjnych rozwiązywali zadania konkursowe z Konkursu Ortograficznego. Na koniec odbył się Wielki Finał Tygodnia Świadomości Dysleksji, na którym po wspólnej zabawie, uczniowie otrzymali nagrody.

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie na rzecz przedsięwzięć realizowanych w naszej szkole w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

Zapraszam do obejrzenia naszych działań.

Iwona Dymowska

terapeuta pedagogiczny

Europejski Tydzień Świadomości Dyleksji