Zakończył się tydzień kodowania.

20 października 2017 – zakończył się CodeWeek 2017 w Otrębusach!
W warsztatach wzięła udział młodzież i dzieci z klas 4-7 SP i 2 Gimnazjum. Tydzień kodowania w Otrębusach odbywał się pod hasłem „Pogromcy kodów w drodze do sukcesu„. Zajęcia były podzielone na cztery grupy tematyczne:

Mój przyjaciel Lightbot – wstęp do programowania – klasy 4 w ramach lekcji informatyki zostały wprowadzone w świat kodowania. LightBot to mały robot. Zadaniem dzieci było zaprogramowanie robota tak, aby ominął wszelkie przeszkody i zapalił lampki w wyznaczonych miejscach. Każdy uczeń mógł sprawdzić swoje programistyczne umiejętności i uzyskać certyfikat „The hour of code”.

Gramy na pianinie – klasy 5 podczas lekcji informatyki zgłębiały swoje programistyczne umiejętności w języku Scratch. Przy okazji budowy wirtualnego pianina uczniowie nauczyli się przesuwać duszka na scenie, konstruować proste skrypty reagujące na klikniecie myszy. Gotowy projekt możemy znaleźć pod linkiem https://scratch.mit.edu/projects/75195378

Superkoderzy to akcja Fundacji Orange, w której udział biorą uczniowie klasy 6b. W ramach tygodnia kodowania uczniowie zbudowali i uruchomili mBoty. Roboty jako Pogromcy Języków będą głównymi aktorami w przygotowywanym przedstawieniu „czarnoksiężnika z krainy Oz”.

Tabliczka mnożenia – wszyscy uczniowie klas 7. SP i 2. gimnazjum, przygotowywali program dla dzieci z klas 1-3 pomagający w nauce matematyki. Zadanie polegało na zbudowaniu własnej sceny, na której duszek nauczyciel podawał dwie liczby, a uczeń udzielał odpowiedzi jaki jest wynik mnożenia. Gotowy projekt możemy znaleźć pod linkiem

https://scratch.mit.edu/projects/182582976/

https://scratch.mit.edu/projects/183512531/

https://scratch.mit.edu/projects/184296185/

Zajęcia miały na celu wprowadzenie pojęcia algorytmu (przepisu działania) oraz programu (zapisu zrozumiałego dla komputera). Warsztaty pozwoliły młodym adeptom programowania doskonalić swoje umiejętności w języku Scratch i nabrać przekonania, że każdy może osiągnąć sukces. Dziękujemy wszystkim sojusznikom dzięki, którym zajęcia zostały przeprowadzone.

Fotorelacje z tygodnia kodowania w Otrębusach dostępne w galerii – kliknij!
Do zobaczenia za rok.

Arkadiusz Młyński